University of Texas at Austin
Libraries Home | Mobile | My Account | Renew Items | Sitemap | Help |
support us
University of Texas Libraries
Celebrating the Life

2002 | 2001 | 2000 | 1999 | 1998 | 1997 | 1996 | 1995 | 1994 | 1993 | alphabetical listing

2002

Noemi Chenu, Benson Serials Cataloging
Robert Esparza, Undergraduate Library
Maria (Nelly) Gallo, Benson Latin American Collection
Teresita C. Lozano, Library Office

2001

Esmael Ghadessy, Undergraduate Library
Debbie Bartosh, Automated Cataloging
Janie Casarez, Automated Cataloging
Holly Dorn, Circulation Services
Shafika Harutunian, Circulation Services
Nancy Sparrow, Alexander Architectural Archive, Architecture & Planning Library
Becky Willard, Library Storage Facility
Ja-Nice Woolaver, Cataloging

2000

Billy Hunter, Cataloging
Carol Russell, Geology Library
Britt Wilson, Chemistry Library
Mary Aycock, Acquisitions & Serials Department
Vicky Paschich, Cataloging
Jean Harrison, Fiscal Services
Amanda (Mandy) Lancaster, Cataloging

1999

Glen Dolfi, Reference & Information Services Department
Joe Gilliland, Facilities & Support Services
Boris Brodsky, Receiving Unit, Facilities & Support Services
Victoria (Vicky) Beatty, Undergraduate Library
Rose Mitchell, Periodicals & Microforms
Carolyn Bennett, Acquisitions & Serials Department
Michael Laster, Periodicals & Microforms
Amy Bierbower, Fine Arts Library

1998

Tommye Adams, Marine Science Library
Daisy Benson, Inter-Library Service (Lending)
Alexia Thompson-Young, Inter-Library Service (Borrowing)
Christine (Chris) Hallock, Life Science Library
Elizabeth de Leon, Circulation Services and Fine Arts Library
Steve Stein, Facilities & Support Services
Sar Hsu, Acquisitions & Serials Department
John Mosqueda, Undergraduate Library
Elizabeth (Liz) Dube, Preservation Services

1997

Richard Foster, Automated Cataloging
John Henley, Facilities & Support Services
Steve Bush, Automated Cataloging
Holly Alexander, Public Affairs Library
Jean Bobo, Library Office
Ann Nelson, Library Systems Division
Nancy Green, Engineering Library
David Melanson, Cataloging
Ann Lozano, Undergraduate Library
Joe Lucas, Facilities & Support Services

1996

Diane Engelbrecht, Cataloging
Loretta Acevedo, Automated Cataloging
Rita Gooch, Facilities & Support Services
Richard Toscano, Library Office
Robert Foster, Library Office
John Alford, Electronic Information Programs Office
Chris Schiff, Collections Deposit Library
Darby Syrkin, Undergraduate Library
Daniel Orozco, Architecture & Planning Library

1995

Mark Sandifer, Facilities & Support Services
Harry Sullivan, Cataloging
Laura Ramirez, Bookkeeping
Ja-Nice Woolaver, Cataloging
John Bridges, Photoduplication Unit
Warren Wilson-Reiner, Circulation Services
Maggie Gonzalez, Engineering Library
Andrea Marr, Cataloging
Jim Kieke, Receiving Unit, Facilities & Support Services
Dorothea Poe, Undergraduate Library
Glenn Gillespie, Reference & Information Services
Walter Howard, Architecture & Planning Library
Ruth Panton, Periodicals & Microforms

1994

Gary Lay, Undergraduate Library
Betty Schmidt, Library Office
Janie Casarez, Automated Cataloging
Takoohy Harutunian, Middle Eastern Library Program
Paul Terry, Acquisitions & Serials Department
John Ramage, Circulation Services
Margarita Alejo, Benson Latin American Collection
Ladd Hanson, Electronic Information Programs Office
Jan Haney, Preservation Department
Carol Sisson, Personnel Services

1993

Heidi Ascue, Automated Cataloging
Bonny Keyes, Classics Library
Kathie McIver, Reference & Information Services Department
Denise Mayorga, Center for American History
Richard Pond, Life Science Library
Brenda Richardson, Acquistions & Serials Department

Alphabetical Listing

Loretta Acevedo, Automated Cataloging
Tommye Adams, Marine Science Library
Margarita Alejo, Benson Latin American Collection
Holly Alexander, Public Affairs Library
John Alford, Electronic Information Programs Office
Heidi Ascue, Automated Cataloging
Mary Aycock, Acquisitions & Serials Department
Debbie Bartosh, Automated Cataloging
Victoria (Vicky) Beatty, Undergraduate Library
Carolyn Bennett, Acquisitions & Serials Department
Daisy Benson, Inter-Library Service (Lending)
Amy Bierbower, Fine Arts Library
Jean Bobo, Library Office
John Bridges, Photoduplication Unit
Boris Brodsky, Receiving Unit, Facilities & Support Services
Steve Bush, Automated Cataloging
Janie Casarez, Automated Cataloging
Noemi Chenu, Benson Serials Cataloging
Elizabeth de Leon, Circulation Services and Fine Arts Library
Glen Dolfi, Reference & Information Services Department
Holly Dorn, Circulation Services
Elizabeth (Liz) Dube, Preservation Services
Diane Engelbrecht, Cataloging
Robert Esparza, Undergraduate Library
Richard Foster, Automated Cataloging
Robert Foster, Library Office
Maria (Nelly) Gallo, Benson Latin American Collection
Esmael Ghadessy, Undergraduate Library
Glenn Gillespie, Reference & Information Services Department
Joe Gilliland, Facilities & Support Services
Maggie Gonzalez, Engineering Library
Rita Gooch, Facilities & Support Services
Nancy Green, Engineering Library
Christine (Chris) Hallock, Life Science Library
Jan Haney, Preservation Department
Ladd Hanson, Electronic Information Programs Office
Jean Harrison, Fiscal Services
Shafika Harutunian, Circulation Services
Takoohy Harutunian, Middle Eastern Library Program
John Henley, Facilities & Support Services
Sar Hsu, Acquisitions & Serials Department
Walter Howard, Architecture & Planning Library
Bonny Keyes, Classics Library
Jim Kieke, Receiving Unit, Facilities & Support Services
Amanda (Mandy) Lancaster, Cataloging
Michael Laster, Periodicals & Microforms
Gary Lay, Undergraduate Library
Ann Lozano, Undergraduate Library
Teresita C. Lozano, Library Office
Joe Lucas, Facilities & Support Services
Kathie McIver, Reference & Information Services Department
Andrea Marr, Cataloging
Denise Mayorga, Center for American History
David Melanson, Cataloging
Rose Mitchell, Periodicals & Microforms
John Mosqueda, Undergraduate Library
Ann Nelson, Library Systems Division
Daniel Orozco, Architecture & Planning Library
Ruth Panton, Periodicals & Microforms
Vicky Paschich, Cataloging
Dorothea Poe, Undergraduate Library
Richard Pond, Life Science Library
John Ramage, Circulation Services
Laura Ramirez, Bookkeeping
Brenda Richardson, Acquisitions & Serials Department
Carol Russell, Geology Library
Mark Sandifer, Facilities & Support Services
Chris Schiff, Collections Deposit Library
Betty Schmidt, Library Office
Carol Sisson, Personnel Services
Nancy Sparrow, Alexander Architectural Archive, Architecture & Planning Library
Steve Stein, Facilities & Support Services
Harry Sullivan, Cataloging
Darby Syrkin, Undergraduate Library
Paul Terry, Acquisitions & Serials Department
Alexia Thompson-Young, Inter-Library Service (Borrowing)
Richard Toscano, Library Office
Becky Willard, Library Storage Facility
Britt Wilson, Chemistry Library
Warren Wilson-Reiner, Circulation Services
Ja-Nice Woolaver, Cataloging