University of Texas at Austin
Libraries Home | Mobile | My Account | Renew Items | Sitemap | Help |
support us
University of Texas Libraries
Celebrating the Life

2002 | 2001 | 2000 | 1999 | 1998 | 1997 | 1996 | 1995 | alphabetical listing

2002

Adán Benavides, Benson Latin American Collection
Larayne Dallas, Engineering Library
Damon Jaggars, Undergraduate Library Services Division
Bob Wolfkill, Gifts Unit, Acquistions & Serials Department
Bonny Keyes, Classics Library
Jim Kieke, Receiving Unit, Facilities & Support Services
Alma Rodriguez, Personnel Services

2001

Jim Dougherty, Fiscal Services
Anita Farber, Acquisitions & Serials Department
Michele Ostrow, Undergraduate Library
Shiela Winchester, Reference & Information Services Department
Suzanne Chaney, Reference & Information Services Department
Clara Fowler, Digital Information Literacy Office, Undergraduate Library Services Division
Nathan Snyder, Cataloging Department
Judy Weidow, Cataloging Department

2000

Merry Burlingham, Collections & Information Resources Division
Laura Schwartz, Fine Arts Library
Glen Worley, Acquisitions & Serials Department

1999

Nancy Elder, Life Science Library
Michael Gagarin, Professor, Classics Department
Alison O'Balle, Library Systems Division
Renulfo "Rue" Ramirez, Digital Library Services Division
Carol Sisson, Personnel Services
Dennis Trombatore, Geology Library
Molly White, Physics-Math-Astronomy Library
Beth Dodd, Alexander Architectural Archive, Architecture & Planning Library
Robin Fradenburgh, Technical Services Division
Stephen Littrell, Public Affairs Library
Suzanne McAnna, Circulation Services

1998

Ronda Rowe, Collections & Information Resources Division
Ernestine Potter, Cataloging Department
Kevin Lin, East Asian Library Program
Richard H. Richardson, Professor, Zoology Department
Virginia Phillips, Branch Services
Laura Gutiérrez-Witt, Benson Latin American Collection
David Hunter, Fine Arts Library
Karl Miller, Fine Arts Library
Fred Rothberger, Gifts Unit
Craig Schroer, Benson Latin American Collection
Abazar Sepehri, Middle Eastern Library Program

1997

George Cogswell, Administrative Services Division
Margo Gutiérrez, Benson Latin American Collection
Drew Racine, Library Administration
Al Rogers, Cataloging Department
John Womack, Collections & Information Resources Division

1996

Ralph Alberico, Undergraduate Library
Dennis Dillon, Electronic Information Services Office
Mark McFarland, Electronic Information Programs Office
Paul Rascoe, Reference & Information Services Department
Peggy Mueller, Staff Development
Nancy Paine, Inter-Library Service
Sue Phillips, Technical Services
Robert Stewart, Bibliographic Systems Office
Susan Ardis, Engineering Library
Carole Cable, Development and Publications
Jo Anne Hawkins, Public Services
Kay Sewell, Administrative Services

1995

David Flaxbart, Chemistry Library
Mary Seng, Facilities & Support Services
William S. Livingston, Vice-President and Dean of Graduate Studies
Elizabeth Dupuis, Undergraduate Library
Jo Anne Newyear-Ramirez, Life Science Library and Undergraduate Library

Alphabetical Listing

Ralph Alberico, Undergraduate Library
Susan Ardis, Engineering Library
Adán Benavides, Benson Latin American Collection
Merry Burlingham, Collections & Information Resources Division
Beth Dodd, Alexander Architectural Archive, Architecture & Planning Library
Carole Cable, Development and Publications
Suzanne Chaney, Reference & Information Services Department
George Cogswell, Administrative Services Division
Larayne Dallas, Engineering Library
Dennis Dillon, Electronic Information Services Office
Jim Dougherty, Fiscal Services
Elizabeth Dupuis, Undergraduate Library
Nancy Elder, Life Science Library
Anita Farber, Acquisitions & Serials Department
David Flaxbart, Chemistry Library
Clara Fowler, Digital Information Literacy Office, Undergraduate Library Services Division
Robin Fradenburgh, Technical Services Division
Michael Gagarin, Professor, Classics Department
Margo Gutiérrez, Benson Latin American Collection
Laura Gutiérrez-Witt, Benson Latin American Collection
Jo Anne Hawkins, Public Services
David Hunter, Fine Arts Library
Damon Jaggars, Undergraduate Library Services Division
Bonny Keyes, Classics Library
Jim Kieke, Receiving Unit, Facilities & Support Services
Kevin Lin, East Asian Library Program
Stephen Littrell, Public Affairs Library
William S. Livingston, Vice-President and Dean of Graduate Studies
Suzanne McAnna, Circulation Services
Mark McFarland, Electronic Information Programs Office
Karl Miller, Fine Arts Library
Peggy Mueller, Staff Development
Jo Anne Newyear-Ramirez, Life Science Library and Undergraduate Library
Alison O'Balle, Library Systems Division
Michele Ostrow, Undergraduate Library
Nancy Paine, Inter-Library Service
Sue Phillips, Technical Services
Virginia Phillips, Branch Services
Ernestine Potter, Cataloging Department
Paul Rascoe, Reference & Information Services Department
Drew Racine, Library Administration
Renulfo "Rue" Ramirez, Digital Library Services Division
Richard H. Richardson, Professor, Zoology Department
Alma Rodriguez, Personnel Services
Al Rogers, Cataloging Department
Fred Rothberger, Gifts Unit
Ronda Rowe, Collections & Information Resources Division
Craig Schroer, Benson Latin American Collection
Laura Schwartz, Fine Arts Library
Mary Seng, Facilities & Support Services
Abazar Sepehri, Middle Eastern Library Program
Kay Sewell, Administrative Services
Carol Sisson, Personnel Services
Nathan Snyder, Cataloging Department
Robert Stewart, Bibliographic Systems Office
Dennis Trombatore, Geology Library
Judy Weidow, Cataloging Department
Molly White, Physics-Math-Astronomy Library
Shiela Winchester, Reference & Information Services Department
Bob Wolfkill, Gifts Unit, Acquistions & Serials Department
John Womack, Collections & Information Resources Division
Glen Worley, Acquisitions & Serials Department